Başkanın Mesajı

Spor, 133 yıllık Tarsus Amerikan Koleji’nin kültürünün en önemli ve vazgeçilmez parçalarından biri olarak büyüklerimizden bizlere, bizlerden de yeni nesillere taşınan bir gelenektir. TAC’nin Basketbol ve hentbolda Türkiye şampiyonlukları, atletizm ve voleybolda da Türkiye çapında nice başarıları mevcuttur. TAC bu takım başarıları ile milli sporcular da yetiştirmiştir ve yetiştirmektedir.

TAC’de spor müsabık başarı hedeflemenin yanı sıra spor alışkanlığı edinmiş sağlıklı gençler, erken yaşta takım ruhu gelişen, risk ve sorumluluk almayı öğrenen ve sporcu disiplini edinmiş, rekabet ederken dahi etik değerlere sadık kalabilen ve böylece ileriki yaşamında başarılı insanlar yetişmesine katkıda bulunmayı hedefler. TAC camiası başarılı sporcular yetiştirdiği gibi bundan çok daha fazla sporculuk alışkanlıkları ile yetişmiş ve kariyerinde çok başarılı olmuş birçok iş ve tıp insanı, mühendis, hukukçu ve nice profesyoneli, akademisyeni hayata kazandırmıştır.

Geçmiş yıllarda sadece okul çatısı altında faaliyet gösteren sporcu öğrencilerimiz zaman içerisinde farklı kulüplerde spor yapmaya devam etmişler ve bu durum ciddi bir düzensizlik ve sıkıntı yaratmıştır. Günümüzde sistem, altyapıda sporun kulüpler ile desteklemesi üzerine kurgulanmaktadır. Bundan dolayı TAC camiası içerisinde bir spor kulübü kurularak TAC sporunun bir parçası olma ihtiyacı doğmuştur. Böylece Tarsus Amerikan Koleji Spor kulübü 1995 yılında TAC mezunları tarafından ve okul yönetimimizin de desteğiyle, TAC’nin spor kültürünü yaşatmak, herkese spor yapma imkânı sağlamak, değişik kulüplerde oynayan TAC öğrenci ve mezunlarını tek çatı altında toplayarak okul, öğrenci ve mezun birlik ve beraberliğini yaşatmak amacıyla kurulmuştur.

Kulübümüz faaliyetleri arasında voleybol ve basketbol spor okulları, altyapı ve BGL kategorilerinde erkek basketbol takımları, tüm kategorilerde kız voleybol takımları, tekrar aramıza katılan hentbol şube ve de genç/ veteran atletizm bulunmaktadır. Bu branşların dışında futsal ve bayan basketbol konusunda da orta vadeli planlar yapmayı arzu ediyoruz. Ayrıca müsabık takımlarımız dışında spor yapan, eli top tutan TAC’li sayısını artırmak için faaliyetlerimiz de devam etmektedir.

Ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından ülke çapında düzenlenen, Basketbol Süper Ligi’nde oynayan takımların altyapılarına yönelik, Basketbol Gençler Ligi’nde, kulübümüzün altyapı konusundaki çalışmaları dikkate alınarak, Wildcard kontenjanının bizlere tanınması çok önemli ve kıymetlidir. Bu sene aramıza katılan TAC ve ülkemiz sporunun efsane ismi Necati Güler abimiz de bu takımın başındadır.

Pandemi öncesi düzenlediğimiz ve gelecek yıllarda da sürdürmeyi arzu ettiğimiz Basketbol Gençler Ertan Dumanlı Turnuvası, 7 ve 8. Sınıfları kapsayan Stickler Cup Turnuvaları, TAC Voleybol Şenliğimiz geleneksel faaliyetlerimiz arasındadır. En prestijli turnuvamız ise her sene mayıs ayında Home Coming gününe denk gelen tarihlerde U-16 yaş grubu için yaptığımız Güner Baykal Turnuvasıdır. Bu turnuvamıza yurt içi ve yurtdışından geniş katılım olmaktadır.

Pandemi sonrası tekrar sürdürmeyi planladığımız önemli aktivitelerimizden biri de spor okullarımızdır. Basketbol, voleybol ve eğitsel oyunlar olarak SEV okul çocuklarımız için yaklaşık 150 çocuğumuza spor yapma imkânı sağlayabilmekteyiz.

Spor kulübümüz ayrıca akademik başarı sahibi ve kulübümüzün faaliyet gösterdiği branşlarda başarılı olmuş gençlerin lise eğitimi süresinde burslu olarak okulumuzda öğrenim görebilmeleri için SEV Vakfı ve Mezunlar Derneğimizi ile iş birliği içinde planlama ve koordinasyon yapmaktadır.

Kulübümüz faaliyetlerini, okul ve SEV’le birlikte koordineli olarak yürütmektedir. Okuldan servis ve salon desteğini alan kulübümüz maddi desteğini ağırlıklı olarak mezunlarımız ve velilerimizden almaktadır. Faaliyetlerimize sürdürebilmemiz için tüm camiamızdan gelecek bağış ve destekler çok kıymetlidir ve tüm destekçilerimize tekrar şükranlarımızı sunarız.

Geçmişte Hentbolda birinci lige çıkma başarısı gösteren kulübümüz, İstanbul’da Samatya Spor Kulübü altında basketbol oynayan mezunlarımız için TAC SK İstanbul Şubesi de kurulmuş ve iki yıl faaliyet göstermiştir. Altyapı bazında takımlarımız geçmişte Suriye Halep, İtalya Matera (iki kez), Fransa Paris, İspanya Barselona, Polonya Gniezno ve Bulgaristan’da özel turnuvalara katılmışlardır. Altyapı bazında iki kez küçük erkeklerde, iki kez yıldız erkeklerde Türkiye Şampiyonası’na katılma başarısı gösteren takımımız 2016-17 sezonunda A kategorisi Genç Erkekler Türkiye Şampiyonu olmuş ayrıca geçtiğimiz sezon Türkiye Basketbol Gençler Liginde çeyrek final play-off serisine kalmıştır.

Kulübümüzde bu sene Mart ayında seçimlerle bir yönetim değişikliği yaşandı. Bu vesile ile 14 yıl üst üste kulüp başkanlığımızı yürütmüş TAC ’82 mezunu Ali Çekiç ağabeyimize şükranlarımızı sunarız. Bu sezon bir yandan bu başarıların gururunu yaşarken diğer bir yandan kulübümüzün misyonuna uygun şekilde TAC’li öğrencilere daha fazla odaklanılması konusunda çalışmalar yapıyoruz.

TAC Sporunun bugünlere gelmesinde katkısı olan tüm abi, abla ve kardeşlerimize, ayrıca bizlerden desteğini esirgemeyen SEV Vakfı ve Mezunlar Derneği’ne; kulübümüze maddi destek sağlayan tüm sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Sağlıklı, mutlu, spor dolu günler dileğiyle.

 İsmail H.Aytekin

TAC SK Yönetim Kurulu Başkanı

asdasdasd