Başkanın Mesajı

130 yıllık geçmişi olan Tarsus Amerikan Koleji’nin geçmişinde sayısız sportif başarı öyküleri vardır. Basketbol ve hentbolda Türkiye şampiyonları, atletizm ve voleybolda sayısız Türkiye çapında başarılar mevcuttur. Bunun yanı sıra milli sporcular yetiştirmiştir.

1995 yılında bir grup mezun, o dönemde Çukurova’da farklı kulüplerde basketbol oynayan çocuklarımızın tek çatı altında birlikte oynamaları ve eli top tutan TAC’lılar yetiştirme amacıyla Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü’nü kurmuşlardır.

Şuan ki faaliyetler, okul ve SEV’le birlikte koordineli olarak yürütülmektedir, okuldan servis ve salon desteğini alan kulübümüzün maddi desteğini ağırlıklı olarak mezunlarımız ve velilerimizden almaktadır.

Geçmişte basketbol, voleybol, badminton, briç, atletizm, hentbol branşlarında faaliyette bulunmuş olan kulübümüz şu an basketbol, voleybol ve badminton branşlarında faaliyetlerine devam etmektedir.

Hentbolda 1.liğe çıkma başarısı gösteren kulübümüz ne yazık ki zamanında bütçe yetersizliğinden dolayı hentbol şubesini kapatma kararı almıştır. İstanbul’da Samatya Spor Kulübü altında basketbol oynayan mezunlarımız için kulübümüzün İstanbul şubesi de kurulmuş ve iki yıl faaliyet göstermiştir.

Altyapı bazında takımlarımız geçmişte Suriye Halep, İtalya Matera (iki kez), Fransa Paris, İspanya Barselona, Polonya Gniezno ve Bulgaristan’da özel turnuvalara katılmışlardır.

Yıl içerisinde Ekim ayında bölgesel bazda sezon öncesi Gençler çapında Ertan Dumanlı, 7. 8. Sınıfları kapsayan Stickler Cup turnuvaları düzenlemekteyiz. En prestijli turnuvamızda Mayıs ayında Homecoming gününe denk gelen tarihlerde Yıldız B yaş grubu için yaptığımız Güner Baykal turnuvasıdır. Yurtdışında Gürcistan U15 Milli Takımı, Bakü karması, Halep, Fransız okulunun yanı sıra Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Efes Pilsen, Banvit, Türk Telekom, Ankara TED, Darüşşafaka ve Tofaş gibi bütün ulusal çaplı kulüplerimiz katılmışlardır.

Altyapı bazında iki kez küçük erkeklerde, iki kez yıldız erkeklerde Türkiye Şampiyonası’na katılma başarısı gösteren takımımız 2016-17 sezonunda A kategorisi Genç Erkekler Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Halen hafta içi basketbol, voleybol ve eğitsel oyunlar olarak SEV okul çocuklarımız için, hafta sonu da sadece Tarsuslu çocuklar için basketbol spor okullarımızda yaklaşık 200 civarında çocuğumuz spor yapma imkânı bulmaktadır.

Artan bir ivmeyle faaliyetlerimizi artırarak devam etmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda hedeflerimiz, okulumuza burslu sporcular kazandırmak, BGL’ne katılmak ve bütçe imkânı elverirse de lige katılım sağlamaktır.

Türkiye’de örnek sporcular yetiştirmek, gençlerimizde spor kültürü oluşturmanın yanı sıra başarı haberlerini tüm camiamızla paylaşmak istiyoruz. Bizlere maddi ve manevi desteğini esirgemeyen SEV ve okul yönetiminin yanı sıra, mezunlarımıza ve velilerimize çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle…

TAC Spor Kulübü Yönetim Kurulu adına;
Ali ÇEKİÇ – TAC’82
TAC Spor Kulübü Başkanı

 

asdasdasd