Kulüp Hakkında

Tarsus Amerikan Koleji Spor kulübü 1995 yılında TAC mezunları tarafından, TAC’nin spor kültürünü yaşatmak, herkese spor yapma imkanı sağlamak, değişik kulüplerde oynayan TAC mezunlarını tek çatı altında toplayarak okul, öğrenci ve mezun birlik ve beraberliğini yaşatmak amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşunda Büyük Erkekler Basketbol Takımı olarak faaliyetlerine başlayan kulübümüz zamanla okul öğrencilerine de spor yaptırmak amacıyla basketbol altyapısında da liglere katılmaya başlamıştır. Bu amaçla okulda spor okulu kurularak altyapının temelleri atılmış, okul bazında tarihinde basketbolda çok büyük başarılar ve şampiyonluklar yaşamış, milli takımlara sporcular yetiştirmiş olan TAC spor kulübü ağırlıklı olarak geleneğinden kaynaklı basketbola ağırlık vermiş olsa da bir dönem kurulan TAC hentbol takımı süper lige kadar yükselmiştir. Ayrıca atletizm, badminton ve voleybol branşlarında da takımlarımız yerel liglerde yer almıştır.

Tarsus’ta okul dışındaki gençlerede spor yaptırmak, basketbolcu yetiştirmek amacıyla Tarsus Spor Okulu çalışmalarını sürdürmektedir.

Ağırlıklı olarak mezun ve velilerden oluşturduğumuz briç takımımız 2013 yılında Zonguldak’ta gerçekleştirilen Türkiye Kulüpler arası Briç Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2014 yılında düzenlenen kış turnuvasında ise Türkiye 3.sü olmuştur.
Bu yıl 16.sını gerçekleştirdiğimiz, SEV ve TAC mezunlar derneği kurucularından camiamıza büyük katkılar sağlamış TAC’58 mezunu Güner Baykal abimizin anısını yaşatmak amacıyla Güner Baykal Basketbol turnuvası düzenlemekteyiz.

SEV eski yöneticilerinden TAC’58 mezunu Rahmetli Ertan Dumanlı adını yaşatmak ve Çukurova bölgesinde basketbola katkı sağlamak amacıyla 10 yıldır Ertan Dumanlı Basketbol Turnuvasını düzenlemekteyiz.

2008 yılında Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü uluslararası düzeyde turnuva temaslarına başlamıştır. Suriye Halep’te katıldığımız ilk turnuvada TAC Şampiyon olmuştur. 2009 yılıda 1998 doğumlularda takımımız İtalya’nın Matera şehrinde 10 farklı ülkeden 64 takımın katıldığı Minibasket in Piezza turnuvasında 5 galibiyet 2 mağlubiyet almıştır. 2010 yılında düzenlediğimiz 9. Güner Baykal basketbol turnuvamıza yurt dışından 2 takım katılmıştır. Gürcistan U 15 milli takımı ve Suriye Halep Fransız okulu. 2011 yılı nisan ayında 1998 doğumlularımız Paris 9. Val D’Europe turnuvasına katılarak final oynadılar. Aynı yıl haziran’ın 19 – 26 tarihleri arasında 2000 doğumlularımız İtalya’nın Matera şehrinde ve 96 – 97 ile 94 – 95 doğumlulardan oluşan iki ayrı takımımızda 30 Haziran – 04 Temmuz tarihleri arasında Polonya Gniezno şehrinde düzenlenen uluslar arası turnuvaya katılmışlardır.

Polonya’daki turnuvada 96 – 97 doğumlularımız 3. olmuşlardır. 2012 yılında ise 1996-1997 doğumlular ile 2000-2001 doğumlu sporcularımız İspanya- Barselona’ya gitmişlerdir. Miniklerimiz şampiyon olurken 96-97 doğumlularımız final oynama başarısı göstererek ikinci olmuşlardır.

İstanbulda, Samatya Spor Kulübü çatısı altında, mezunlardan oluşan takımımız TAC İstanbul olarak iki yıl İstanbul liglerinde oynamışlardır.

Basketbol alt yapıda takımlarımız Küçük Erkeklerde iki, Yıldız Erkeklerde iki kez Türkiye Şampiyonasına katılmışlardır. 2016 – 2017 sezonunda Genç Erkek Basketbol Takımımız, A Kategorisi Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Kulübümüzün halen hafta içi yaklaşık 165 SEV öğrencisi, hafta sonu da 35 Tarsustan olmak üzere spor okullarımızda toplam 200 öğrencisi vardır.

Kulübümüz halen basketbol, voleybol ve badminton branşlarında faaliyet göstermektedir.

asdasdasd